Boże Narodzenie 1928 – kolejna tapiseria z Aubusson odsłonięta

Tolkien to nie tylko Władca Pierścieni i Hobbit. To nawet nie tylko Śródziemie. Rok temu przypomniała nam o tym świąteczna tapiseria z Aubusson, przedstawiając ilustrację z Listów Świętego Mikołaja zatytułowaną Boże Narodzenie 1926. Tegoroczny czas świąteczny przyniósł nam kolejne sięgnięcie po tę książkę. 20 grudnia odsłonięto ósmy z czternastu gobelinów jakie mają być utkane w Aubusson, zatytułowany Boże Narodzenie 1928. Tapiserię wykonało Attelier Guillot. Utkanie 7,84 m2 zajęło 4 miesiące. Do stworzenia dzieła użyto wełny oraz barwników w 50 kolorach.

Przypomnijmy, że w 2017 roku Tolkien Estate zawarło umowę z Cité internationale de la Tapisserie, instytucją zajmującą się promocją i ochroną wiekowej tradycji tkania gobelinów, na stworzenie 14 tapiserii (13 gobelinów i jednego dywanu) przedstawiających ilustracje autorstwa Tolkiena. Prace mają zakończyć się w 2021 roku. W planie jest sięgnięcie po Listy Świętego Mikołaja jeszcze raz, przedstawiając ilustrację z listów z 1933 roku – Tolkien wysyłał swoim dzieciom listy w imieniu Świętego Mikołaja od 1920 do 1943 roku.

Źródło:
https://www.cite-tapisserie.fr/en/actualites/christmas-1928-une-nouvelle-tapisserie-tolkien-pour-les-f%C3%AAtes (po francusku)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.