„Rivendell” – nowa tolkienowskia tapiseria z Aubusson

Od czasu Bożego Narodzenia brakowało wieści z Aubusson, gdzie wciąż trwają prace nad cyklem 14 tapiserii na podstawie grafik J.R.R. Tolkiena. W połowie maja prace nad piątym gobelinem dobiegły końca. 17 maja, w obecności m.in. Edwarda Llewellyna, ambasadora Wielkiej Brytanii we Francji oraz Baillie Tolkiena, żony Christophera Tolkiena, nastąpiło odsłonięcie „Rivendell”, utkanego przez atelier Françoise Vernaudon według projektu Delphine Mangeret.

Końcowe dzieło ma powierzchnię około 10 metrów kwadratowych. Przypomnijmy, że jest to część projektu „Aubusson tka Tolkiena”, realizowanego przez Cité internationale de la Tapisserie, instytucji zajmującej się ochroną i promocją wpisanej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO wyjątkowej dla Aubusson sztuki tkania tapiserii. W styczniu 2017 została podpisana umowa między tą instytucją a Tolkien Estate, która w ciągu czterech lat ma zaowocować 13 gobelinami i jednym dywanem. Według informacji podanych na Facebooku, następna w kolejce jest akwarela z 1927 roku przedstawiająca jezioro Mithrim.

Źródła:
https://www.cite-tapisserie.fr/fr/node/921 (po fracusku)
https://www.facebook.com/CiteAubusson/photos/a.664507516947434/2375690799162422/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.