Aenigmachanna gollum – nowo odkryty gatunek ryb

Zdaje się, że ostatnim razem były to dwa pająki z rodzaju Ochyrocera. Nie, od tamtego czasu były przecież jeszcze Bagginsowe krewetki. Wśród naukowców pełno jest miłośników twórczości Tolkiena, od mikrobiologów przez zoologów po astronomów. I gdy nadarza się okazja, nazywają swoje odkrycia Śródziemnymi mianami. Tym razem kolej na rybę.

Żmijogłowowate to rodzina drapieżnych ryb zamieszkujących Azję i Afrykę. Jednak tę znalezioną w indyjskim stanie Kerala wyróżniało to, że zamiast żyć w otwartych rzekach, wolała wody podziemne. Pierwszy raz usłyszano o niej za pośrednictwem mediów społecznościowych, kiedy ktoś wrzucił zdjęcie nieznanej sobie ryby. Kolejne zdjęcie ukazało się po powódzi, która nawiedziła stan – rybę na polu ryżowym sfotografował mieszkaniec wsi Oorakam. Na to zdjęcie z kolei natrafił Rajeev Raghavan z Kerala University of Fisheries and Ocean Studies i wysłał zespół, by wykonał więcej zdjęć. Nowo odkrytą rybę nazwano Aenigmachanna gollum. Nad jej badaniem i opisaniem pracowali Ralf Britz, V.K. Anoop, Neelesh Dahanukur i Rajeev Raghavan. Być może nie spodziewali się skali odkrycia.

Choć podziemne życie wśród żmijogłowowatych jest nietypowe, jeszcze większą ciekawostką jest to, że A. gollum nie wykazuje jakichś szczególnych cech wskazujących na taki tryb życia. Może to sugerować, że albo zszedł pod ziemię stosunkowo niedawno, albo żyje gdzieś między dwoma środowiskami. Idąc dalej, afrykańskie i azjatyckie żmijogłowowate są dwoma różnymi rodzajami: Parachanna i Channa. Ta ryba wyraźnie kilkoma cechami odróżniała się od obu rodzajów, miała długie i węgorzowate ciało, liczne łuski oraz utrzymanie pławności w słupie wody. Badanie kodu genetycznego ryby wykazało, że to trzeci, dotąd nieznany rodzaj, nazwany właśnie Aenigmachanna. Pierwszego jego przedstawiciela nazwano gollumem właśnie przez to zejście do podziemi.

Źródło: https://www.nhm.ac.uk/discover/news/2019/may/new-species-of-subterranean-fish-named-after-the-lord-of-the-rings-character.html
Artykuł w czasopiśmie „Zootaxa”: https://biotaxa.org/Zootaxa/article/view/zootaxa.4603.2.10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.