Nowo odkryty list Tolkiena o jego pochodzeniu

Dotychczas sądzono, że J.R.R. Tolkien tak naprawdę niewiele wiedział o swoich przodkach po stronie ojca. Można znaleźć jego wzmianki o saksońskim pochodzeniu i wywodzeniu nazwiska od tollkühn. Jednak najnowsze odkrycie Ryszarda „Galadhorna” Derdzińskiego pokazuje, że Profesor mógł być bardziej świadomy prawdziwego pochodzenia rodziny niż wynikało to z dotychczasowych publikacji. Stało się to za sprawą Florence Albertiny Tolkien ze Stanów Zjednoczonych, która skontaktowała się z pisarzem by ustalić, czy mają wspólne korzenie. W odpowiedzi Tolkien dokładniej opisuje pochodzenie swojej rodziny, choć zdaje sobie sprawę, że jego dokładne odtworzenie może być trudne przez brak osób w rodzinie, które mogłyby podzielić się pełną wiedzą. Wspomina w liście właśnie o terenach Polski, gdzie nazwisko Tolkien miało przybyć z Saksonii, wiedział że miał w rodzinie zegarmistrzów i wytwórców pianin. I choć wiele informacji nie jest dokładnych, z pewnością dostarczają kilku wątków, które można badać dalej. Jednym z nich jest herb rodu Tolkienów: błękitna tarcza z dwoma złotymi szewronami i pięcioma złotymi gwiazdami, trzema nad i dwiema pod. W klejnocie półgryf; motto miało brzmieć „Fest und Treu”. Sama treść listu Tolkiena trafiła do Galadhorna za sprawą Charlaine Tolkien, wnuczki Florence Albertiny, która trafiła na badania nad przodkami Profesora za sprawą strony ancestry.co.uk.

Więcej o liście można dowiedzieć się z Elendilionu, gdzie znajduje się jego polskie tłumaczenie wraz z komentarzami Ryszarda Derdzińskiego. Wpis dostępny jest pod adresem: http://www.elendilion.pl/2019/04/22/odkrycie-listu-tolkiena-profesor-o-swoich-przodkach-z-polski.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.