Świąteczna tapiseria z Aubusson

W październiku pisaliśmy o odsłonięciu dwóch tolkienowskich tapiserii, powstałych w warsztatach w francuskim mieście Aubusson. W planie jest stworzenie serii 14 gobelinów na podstawie ilustracji wykonanych przez J.R.R. Tolkiena. 21 grudnia odsłonięto kolejne dzieło, które z jednej strony przypomina, że Tolkien to nie tylko Śródziemie, a z drugiej, nawiązuje do świątecznej atmosfery. Tapiseria zatytułowana Boże Narodzenie 1926 to ilustracja z Listów Świętego Mikołaja – kolekcji listów, które Profesor wysyłał swoim dzieciom na Boże Narodzenie od 1920 roku, kiedy adresatem był 3-letni Christopher, do 1943, kiedy otrzymała go 14-letnia Priscilla. Dzieło powstało w Atelier Patricka Guillota. Jedną z cech gobelinu jest większa szczegółowość, osiągnięta przez gęstszy ścieg. Jest też mniejszy niż wcześniejsze, ma wymiary 2,5 na 3 metry.

Źródło: https://www.cite-tapisserie.fr/fr/actualites/christmas-1926-une-lettre-du-p%C3%A8re-no%C3%ABl-pour-les-f%C3%AAtes (po francusku)

4 uwagi do wpisu “Świąteczna tapiseria z Aubusson

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.