Atanquesta – nowy kurs języka neo-quenya

Pojawił się w Internecie nowy kurs języka neo-quenya, zatytułowany Atanquesta – a NeoQuenya Primer. Jego autorem jest węgierski tolkienista Tamas Atwë Ferencz. Nazwa atanquesta oznacza ludzki język, w znaczeniu ludzkiego dialektu quenyi. Kurs przeznaczony jest dla osób początkujących i średnio zaawansowanych. Liczy 90 stron, można z niego korzystać zarówno on-line jak i ściągnąć w wersji PDF lub EPUB. Całość opublikowana jest w języku angielskim. Kurs dostępny jest na stronie http://middangeard.org.uk/atanquesta/.

Może jeszcze warto wyjaśnić czym jest neo-quenya i czym się to różni od klasycznej quenyi. W dużym skrócie, Tolkien w swoich tekstach używał quenyi. Jeżeli jednak w grę zaczynają wchodzić domysły fanów, takie jak wymyślanie nowych słów (albo odmiana już istniejących) czy też próby odtworzenia nieopisanych reguł gramatycznych, mówimy już o języku neo-quenya – i tak właśnie jest z atanquestą – jest to język opracowany przez Atwë na podstawie prac Tolkiena i może różnić się w niektórych miejscach od tego co prezentują inni tolkienowscy językoznawcy w swoich wariantach neo-quenyi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.