Wystawa Tolkien: Maker of Middle-Earth otwarta

Długo zapowiadane wydarzenie w końcu nastąpiło. Wczoraj, 1 czerwca, nastąpiło otwarcie wystawy Tolkien: Maker of Middle-Earth w oksfordzkiej Bibliotece Bodlejańskiej. Otwarcia dokonał wnuk Profesora, Michael Tolkien, a uroczystość zgromadziła około 300 gości, wśród nich takie osobistości światowej tolkienistyki jak Priscilla i Baillie Tolkien, Tom Shippey, Wayne Hammond, Christina Scull, Verlyn Flieger, Dimitra Fimi, John Garth, Brian Sibley i Alan Lee.

Na wystawie znalazły się liczne dotychczas niepokazywane dzieła i przedmioty związane zg Profesorem. Jego szkice, rękopisy, rysunki, mapy, ilustracje do The Book of Ishness, kolekcja fajek, listy od fanów (w tym od Terry’ego Pratchetta). Do zobaczenia jest ponad 200 przedmiotów z archiwów rodziny Tolkienów, Uniwersytetu Oksfordzkiego i Marquette University, a wiele z nich to dzieła jednego człowieka. Choć takie atrakcje jak trójwymiarowa mapa Śródziemia została już wykonana przez kogoś innego.

W czasie trwania wystawy nie zabraknie wydarzeń towarzyszących, jak wykład o tłumaczeniu Tolkiena, quiz tolkienowski, letnia szkoła fantasy czy tolkienowski dzień otwartych drzwi na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Sam wstęp na wystawę jest darmowy, choć trzeba wcześniej dokonać rezerwacji wizyty. Tolkienalia można będzie oglądać do 28 października. Jeżeli ktoś nie zdąży, jest jeszcze szansa. Po zamknięciu wystawa zostanie przewieziona do Nowego Jorku (wystawa w Morgan Library potrwa od 25 stycznia do 12 maja 2019) , a potem do Bibliothèque Nationale de France w Paryżu. Więcej o wystawie można przeczytać na stronie: https://tolkien.bodleian.ox.ac.uk/about.

Źródła:
https://www.tolkiensociety.org/2018/06/tolkien-maker-of-middle-earth-exhibition-opens/
https://www.theguardian.com/books/2018/may/31/drawn-into-tolkiens-world-exhibition
https://www.bbc.com/news/uk-england-oxfordshire-44306276
http://www.syfy.com/syfywire/tolkien-maker-of-middle-earth-archival-exhibit-coming-to-oxford

2 uwagi do wpisu “Wystawa Tolkien: Maker of Middle-Earth otwarta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.