Wystawa Tolkien: Maker of Middle-Earth – nowe informacje

Już nieco ponad dwa miesiące do otwarcia wystawy Tolkien: Maker of Middle-Earth (Tolkien: Twórca Śródziemia) w Oksfordzie. Wiele wskazuje na to, że będzie to jedno z najważniejszych tolkienowskich wydarzeń roku 2018, dlatego chcieliśmy przybliżyć kilka nowych szczegółów o niej. Co czyni ją wyjątkową, to fakt, że odwiedzającym będzie dane zobaczyć wiele dotąd niepublikowanych prac, które przechowywane były w różnych prywatnych kolekcjach, albo i rodzinnych szafach. Na przykład ilustracje wykonane przez profesora. Trzy z nich zostały niedawno ujawnione przez The Guardian. Jedna przedstawia sowę Owlamoo, o której Michael Tolkien miał koszmary, druga (według elfickiego opisu) to trawa na wietrze, a trzecia to nieco abstrakcyjna grafika, która mogłaby być projektem okładki książki. Co czyni ją ciekawą, to fakt, że powstała na odwrocie agendy spotkania Merton College.

Wiadomo też nieco więcej o publikacjach książkowych, które ukażą się przy tej okazji. Najważniejsza, zatytułowana również Tolkien: Maker of Middle-Earth, przygotowana przez archiwistkę Biblioteki Bodlejańskiej, Catherine McIlwaine, liczyć będzie 418 stron i zawierać będzie ponad 300 ilustracji – rysunków, manuskryptów, map itp. Jeżeli chodzi o tekst, znajdzie się w nim sześć esejów, między innymi o koncepcji Faërie, o ważności języków wymyślonych przez Tolkiena dla reszty jego twórczości czy o Inklingach. Ma to być największy zbiór oryginalnych dzieł Tolkiena zgromadzonych w jednym tomie. Kolekcjonerzy powinni zwrócić uwagę na edycję kolekcjonerską.

Druga książka, również przygotowana przez Catherine McIlwaine, to Tolkien: Treasures (Tolkien: Skarby). Ma być wprowadzeniem w twórczość Profesora. Jej celem jest pokazanie bogatego zakresu umiejętności Tolkiena, który był lingwistą, ilustratorem, twórcą map, heraldykiem, badaczem i opowiadaczem historii. Książka liczyć będzie 144 strony.

Źródła:
https://www.theguardian.com/books/2018/mar/24/unpublished-art-by-lord-of-the-rings-creator-jrr-tolkien-goes-on-show
https://www.bodleianshop.co.uk/exhibition/tolkien-maker-of-middle-earth-2118/tolkien-maker-of-middle-earth-1848.html
https://www.bodleianshop.co.uk/gifts/tolkien/tolkien-treasures.html

3 uwagi do wpisu “Wystawa Tolkien: Maker of Middle-Earth – nowe informacje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.