Moneta… ze Smaugiem?

Pewnie niewielu z Was uzna za istotną informację o monecie z szyszkowcem olbrzymim. Spróbujmy z łacińską nazwą: Cordylus giganteus. Dalej nic? Dobrze, pora na drugą, nową, łacińską nazwę: Smaug giganteus. Już jest wystarczająco tolkienowsko? Szyszkowiec olbrzymi to jaszczurka odkryta w 1844 w Afryce Subsaharyjskiej. Przez długie lata gady te żyły sobie pod nazwą Cordylus giganteus nieniepokojone przez nikogo, aż do 2011 roku, kiedy doszło do pewnych przetasowań w systematyce organizmów i giganteusa oraz siedmiu innych przedstawicieli rodzaju Cordylus przerzucono do nowo wyodrębnionego rodzaju Smaug. Tak, nie tylko poszczególne gatunki dostają nazwy tolkienowskie, jest cały tolkienowski rodzaj. Czekamy na wyższą kategorię, na rodzinę.

Wracając do monety. W ramach serii Shades of Nature mennica B.H. Mayer’s z Monachium wybije na zlecenie CIT Coin Invest AG monetę ozdobioną właśnie wizerunkiem szyszkowca olbrzymiego. Będzie to srebrna moneta (próba 999), częściowo pozłacana, o nominale 5 dolarów (chodzi o dolary Wysp Cooka, COK). Waga monety to 25 g, średnica 38,61 mm. Po jednej stronie będzie widoczna jaszczurka, po drugiej wizerunek Elżbiety II według Iana Rank-Broadleya. Planowane jest wybicie 2000 ezgemplarzy. Moneta dostępna będzie w kwietniu.

Źródła:
https://coinweek.com/world-coins/cit-commemorates-lizard-named-for-tolkien-dragon-smaug-with-gilded-silver-coin/
https://www.coin-invest.li/coins/sungazer-lizard/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.