Terezin, broadwayowski spektakl prawnuka Tolkiena

Dzięki staraniom Ryszarda Galadhorna Derdzińskiego wiemy coraz więcej o przodkach J.R.R. Tolkiena i o ich gdańskim pochodzeniu. Nie zaszkodzi też od czasu do czasu dowiedzieć się czegoś o losach jego potomków. O synu Christopherze pisać nie trzeba, jego wnuk Simon też już jest co nieco znany za sprawą swoich książek (m.in. trylogii o inspektorze Trace czy ostatnio No Man’s Land). Natomiast Nicholas, syn Simona, prawnuk Johna, właśnie wystawił spektakl na Broadwayu.

Terezin, bo taki tytuł nosi dzieło, które Nicholas napisał i wyreżyserował, to opowieść dziejąca się w obozie koncentracyjnym Theresienstadt, założonym w czeskiej twierdzy Terezin. Bohaterkami są dwie żydowskie dziewczyny, Alexi i Violet, które próbują przetrwać koszmar obozu. Gdy Violet znika, Alexi robi wszystko, by ją odnaleźć, nawet zobowiązuje się uczyć nazistowskiego dowódcę gry na skrzypcach. Warto dodać, dla Nicholasa przedstawienie ma osobisty wymiar, bo sam jest wyznawcą judaizmu – jego matka, Tracy, jest Żydówką. Spektakl można było oglądać w Peter Jay Sharp Theater w Nowym Jorku od 13 czerwca do 2 lipca.

Nicholas Tolkien nie pierwszy raz zabiera się za tę historię, w 2013 nakręcił film o tym samym tytule. Poza nim ma na swoim koncie jeszcze kilka filmów, zadebiutował w 2010 filmem Anacapa

Źródło: http://www.tabletmag.com/scroll/239319/terezin-play-by-jrr-tolkiens-jewish-great-grandson-now-showing-off-broadway

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.