Sensacja! TaśmY z pierwszym filmowym Władcą Pierścieni odnalezione!

To, że jeszcze przed filmem Bakshiego istniała ekranizacja Władcy Pierścieni jest faktem raczej mało znanym. Właściwie, nawet faktem który studio Warner Bros. celowo zataja. Dlaczego? Jeżeli zaufamy temu co pisze Humphrey Carpenter w pierwszej wersji biografii, powód jest aż śmieszny – studio zgubiło taśmy z filmem. Film, w reżyserii Howarda Hawksa (nakręcił m.in. Człowieka z blizną z 1932) i z udziałem największych ówczesnych gwiazd Hollywoodu, miał trafić do kin w 1944 roku, ale chciano najpierw pokazać go w Oksfordzie J.R.R. Tolkienowi, by skonsultować kilka wątków (film kręcono jednocześnie z powstawaniem książki). Jednak gdy producent Joseph Schlenkt wysiadł z samolotu na londyńskim lotnisku okazało się, że walizki z oryginalną taśmą po prostu nie ma, została błędnie nadana w Stanach. I nie udało się jej odnaleźć. Było to przyczyną długiego procesu sądowego między filmowcami a liniami British Overseas Airways Corporation. Chcąc ukryć kompromitującą sytuację, zarząd Warner Bros. zaczął wyciszyć sprawę, nakłaniając wszystkie strony zaangażowane w powstawanie filmu do milczenia.

Tyle wiadomo było dotychczas. Na szczęście, w zeszłym miesiącu, po ponad 70 latach, taśma została odnaleziona w walizce zakupionej podczas licytacji zgubionych bagaży na lotnisku w Toronto. Szczęśliwy nabywca (który dał za bagaż 135 dolarów kanadyjskich) nie miał pojęcia co zrobić z archaiczną taśmą, na szczęście kontaktując się z właściwymi osobami, w końcu udało mu się pozyskać cyfrową wersję nagrania (niestety, w słabej jakości). Została ona wrzucona na YouTube’a. I teraz w końcu, po latach czekania, możemy obejrzeć pierwsze podejście do ekranizacji Władcy Pierścieni. W roli Froda wystąpił Humphrey Bogart, Sama zagrał Dooley Wilson, Gandalfa Sydney Greenstreet a w Golluma wcielił się Peter Lorre.

[DODANE]: Oczywiście, to żart prima-aprilisowy, ale wpadnijcie na stronę: http://flyingmoose.org/tolksarc/movie.htm, gdzie możecie przeczytać więcej o osobach odpowiedzialnych za powstanie tej parodii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.